Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O nas

Rada Kół Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (w skrócie RKN UJ) jest organizacją zrzeszającą przedstawicieli wszystkich Kół Naukowych działających przy Uniwersytecie Jagiellońskim z wyłączeniem Collegium Medicum. Zajmuje się między innymi rozdzielaniem funduszy przeznaczonych na działalność Kół, pomaga w komunikacji między kołami, koordynuje ich działanie oraz reprezentuje je wobec władz uczelni i innych instytucji. Prace RKN UJ koordynuje przewodniczący Rady wybierany na roczną kadencję.

RKN UJ oprócz zadań administracyjnych stawia sobie za cel promocję idei uczestnictwa studentów w działalności Kół Naukowych, które z roku na rok przyciągają coraz szersze grono studentów pragnących rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać horyzonty i poznawać ciekawych ludzi. Aktywne uczestnictwo w pracach koła pozwala nawiązać kontakty z różnymi instytucjami, uczelniami, a nawet przyszłymi pracodawcami. Jest to też świetny sposób na sprawdzenie się w roli organizatora, nawiązanie prawdziwych studenckich przyjaźni i zrealizowanie własnych marzeń.

W Radzie Kół Naukowych zrzeszone jest obecnie ok. 200 Kół, w tym ok. 125 Kół aktywnych i działających w jej strukturach. Niektóre z nich szczycą się ponad stuletnią tradycją, są też takie, które powstały bardzo niedawno. Koła zajmują się organizacją konferencji, paneli dyskusyjnych, odczytów, wypraw badawczych i krajoznawczych, a także wspieraniem działalności naukowej studentów np. poprzez wydawanie publikacji naukowych. Ponadto to właśnie w Kołach można poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, uzyskać pomoc od starszych, bardziej doświadczonych studentów, dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach naukowych i towarzyskich.